Akışkan yataklı granülatör: Birçok avantajı olsa da, etkileyen faktörlere de dikkat edilmesi gerekir.

September 15, 2020

hakkında en son şirket haberleri Akışkan yataklı granülatör: Birçok avantajı olsa da, etkileyen faktörlere de dikkat edilmesi gerekir.

Akışkan yataklı granülatör: Birçok avantajı olmasına rağmen, etkileyen faktörlere de dikkat edilmesi gerekir.

 

Akışkan yataklı granülatör, tek adımlı granülatör olarak da adlandırılır.Kapalı bir kapta geleneksel yaş granülasyonun karıştırılmasını, granülasyonunu ve kurutulmasını tek seferde tamamlayabilen bir makinedir.Akışkan yataklı granülatör, ilaç tozunu aşağıdan yukarıya hava akışının etkisi altında süspansiyon akışkanlaştırma durumunda tutabilir.Yapışkan sıvı, akışkanlaştırma odasına üst veya alt kısımdan püskürtülecek ve toz, partiküller halinde toplanacaktır.

hakkında en son şirket haberleri Akışkan yataklı granülatör: Birçok avantajı olsa da, etkileyen faktörlere de dikkat edilmesi gerekir.  0

 

Akışkan yataklı granülatörün birçok avantajı vardır; örneğin, malzemelerin kuru karıştırma, ıslak karıştırma, karıştırma, partikül oluşturma ve kurutma işlemlerinin aynı Akışkan yatak ekipmanında tamamlanması, birçok işlem bağlantısını azaltır ve üretim pratiğinden tasarruf sağlar.Akışkan yataklı granülatör, üretimi kapalı bir ortamda gerçekleştirebilir, bu da sadece ilaçların dış kirlenmesini önlemekle kalmaz, aynı zamanda operatörlerin tahriş edici veya toksik ilaç ve eksipiyanlarla temas etme fırsatını da azaltır.

 

Ek olarak, Akışkan yataklı granülasyon teknolojisi ile hazırlanan partiküller, homojen partikül boyutuna, iyi akışkanlığa ve sıkıştırılarak şekillendirilebilirliğe sahiptir.Bileşenlerde çok düşük içeriğe sahip ilacı, hazırlanan parçacıklarda daha eşit bir şekilde dağıtabilir.Akışkan yatağın aynı zamanda çok katmanlı ve çok fazlı fonksiyonel parçacıklar da üretebileceğini belirtmek gerekir.

hakkında en son şirket haberleri Akışkan yataklı granülatör: Birçok avantajı olsa da, etkileyen faktörlere de dikkat edilmesi gerekir.  1

 

Akışkan yataklı granülasyon teknolojisinin birçok avantajı olmasına rağmen daha karmaşık bir süreçtir ve birçok faktörden de etkilenir.Örneğin, Akışkan yataklı granülatörde ekipman faktörleri, hava dağıtıcısı ve kaptaki partiküllerin hareketi etkilidir.Kabın malzemesi ve şekli, parçacık hareketi üzerinde daha fazla etkiye sahiptir.

 

Operatör üst jet yatağını kullanıyorsa, nozülün konumu, püskürtmenin homojenliğini ve malzemenin ıslanma derecesini etkileyecektir.Parçacık boyutu dağılımını olabildiğince dar hale getirmek için, püskürtme alanı ıslak yatak yüzey alanı ile aynı ölçüde ayarlanmalıdır.Çünkü eğer konum çok yüksekse, sıvı damlacığı memeden malzemeye daha uzun bir mesafeye ulaşır, bu da sıvı ortamın buharlaşmasını artırır ve malzemenin tamamen ıslanmamasına neden olur, bu da püskürtmeli kurutma olgusunu ortaya çıkarır.

hakkında en son şirket haberleri Akışkan yataklı granülatör: Birçok avantajı olsa da, etkileyen faktörlere de dikkat edilmesi gerekir.  2

 

Nozülün konumu çok düşük olduğunda, yapışkan atomizasyondan sonra malzeme ile tam olarak temas edemez, bu da eşit olmayan parçacık boyutuna neden olur ve nozül ön kenarı püskürtme engellerine eğilimlidir.Bazı uzmanlar, karıştırıcı yapısının, granülasyon için dönen kesme jeti Akışkan yatağı kullanıldığında granülasyon üzerinde de büyük bir etkiye sahip olacağını hatırlatmaktadır.

 

Diğer bir örnek, malzemelerin doğası, yapıştırıcı seçimi gibi reçete faktörleri.Yazar, akışkan yataklı granülasyonda partikül boyutu ve partikül boyutu dağılımının malzemelerin önemli fiziksel özellikleri olduğunu anlıyor.Malzeme tozunun partikül boyutu ne kadar küçükse, malzemenin yüzey alanı o kadar büyük ve gerekli bağlayıcı miktarı o kadar büyük olur.

 

Hidrofilik malzemelerle granülleştirirken, toz ve yapıştırıcı karşılıklı olarak çözünür ve topaklaşması kolaydır, bu nedenle Akışkan yataklı granülasyon kullanmak uygundur.Bununla birlikte, hidrofobik malzemelerin birbirine yapışması için yapıştırıcının köprüleme etkisine güvenmesi gerekir.Çözücü buharlaştıktan sonra parçacıklar oluşur.

 

Malzeme, nişasta gibi su emici bir malzeme olduğunda, malzemenin su emmesi nedeniyle toz yüzeyi tamamen ıslanamadığından yapıştırıcının akış hızı arttırılmalıdır.Çünkü aynı malzeme için bile, farklı su içeriği nedeniyle, yapıştırıcının akış hızı aynı olmamalıdır ve yapıştırıcının aynı akış hızı koşulu altında, malzemenin nem içeriği ne kadar büyükse, o kadar büyük parçacık boyutu.

 

Bağlayıcı seçimine de dikkat edilmelidir.Akışkan yataklı granülasyon uzmanları, bağlayıcıların rolünün tozlar arasında sağlam bir köprü oluşturmak olduğunu söylüyor.Bağlayıcıların türü, konsantrasyonu ve ilave yöntemi granülasyon üzerinde büyük bir etkiye sahiptir."Bağlayıcının seçimi, tüm Sıvı yatak granülasyon işleminin anahtarıdır. İdeal bağlayıcı, ıslatmayı ve granüller halinde karşılıklı bağlanmayı kolaylaştırmak için malzeme tozunun yüzeyiyle iyi bir afiniteye sahip olmalıdır."Uzman dedi.

 

Genel olarak, Akışkan yataklı granülatör, üniform partikül mukavemeti, iyi akışkanlık ve kompresyonla şekillendirilebilirlik, partiküllerde düşük içerikli ilaçların daha üniform dağılımı ve üretim süresinden tasarruf etme avantajlarına sahiptir.Bununla birlikte, Akışkan yataklı granülatörün avantajları daha fazla olmasına rağmen, birçok etkileyen faktör vardır ve teknoloji veya ekipman kullanırken ilgili personelin dikkate alınması gerekir.