Katı farmasötik preparatların üretimine odaklanan granülasyon önemli bir süreçtir

December 29, 2020

hakkında en son şirket haberleri Katı farmasötik preparatların üretimine odaklanan granülasyon önemli bir süreçtir

Katı farmasötik preparatların üretimine odaklanan granülasyon önemli bir süreçtir

 

Katı, yarı katı, sıvı ve gaz dozaj formlarına ayrılabilen birçok ilaç türü vardır.Bunların arasında, katı preparat, ilaçların ana dozaj şekli olan tüm ilaçların yaklaşık% 70'ini oluşturur.İyi fiziksel ve kimyasal stabilite, düşük üretim maliyeti, alınması ve taşınması kolay avantajlara sahiptir, bu nedenle hastalar tarafından memnuniyetle karşılanır.

 

hakkında en son şirket haberleri Katı farmasötik preparatların üretimine odaklanan granülasyon önemli bir süreçtir  0

 

İlaç katı preparasyonu, başlangıç ​​materyali olarak ilaç tozuna dayanır.Katı hazırlamanın ürün kalitesini ve sorunsuz üretim sürecini sağlamak için, genellikle ezme, sınıflandırma, karıştırma, granülasyon, kurutma, tablet presleme vb. Gibi ilaçların işlenmesi ve işlemden geçirilmesi gerekir. Katı farmasötik preparatların üretim sürecinde. granülasyon çok önemli bir süreçtir.

 

Geleneksel granülasyon işlemi anlayışına göre, ürün kalitesini etkilemek için karıştırmalı kurutma fırını kullanmak kolaydır.İlaç üretiminin ve ilaç kalitesinin denetimini ve yönetimini güçlendirmek ve hastaların güvenliğini sağlamak için Çin, GMP sertifikasyon sistemini uygulamaya koydu.Bu sistem kapsamında, tesis ve ekipman konfigürasyonunun tasarımı, su, havalandırma ve iklimlendirme sistemi, depo koşulları, üretim yönetimi ve kalite yönetimi dosya sistemi, organizasyon ve diğer hususlar daha katı gereksinimlerle karşı karşıyadır.Ayrıca çapraz kontaminasyonu önleme gerekliliğini de içerir.

 

hakkında en son şirket haberleri Katı farmasötik preparatların üretimine odaklanan granülasyon önemli bir süreçtir  1

 

Bu bağlamda, geleneksel granülasyon prosesi açıkça sertifikasyon işletmelerinin gereksinimlerini karşılayamaz ve giderek popülerliğini yitirir ve yeni bir "verimli yaş granülasyon, kaynamalı kurutma" üretim prosesi doğdu, bariz özellikleri şunlardır: yüksek üretim verimliliği, kısa döngü, ve GMP gerekliliklerine uygun olarak, şu anda bu yeni granülasyon işlemi ilaç işletmeleri tarafından yaygın olarak tanınmakta ve uygulanmaktadır.

 

"Yüksek verimli yaş granülasyon kaynamalı kurutma" üretim süreci iki bölümden oluşur: yüksek verimli ıslak granülasyon ve kaynatarak kurutma.Yüksek verimli ıslak granülasyon, çapraz kirliliğin önlenmesi, uygun çalışma, emek yoğunluğunun azaltılması ve GMP gereksinimlerinin karşılanması ile karakterize edilen, aynı ekipman kabında nemlendirici karıştırarak yüksek hızlı kesme granülasyonunu karıştırmanın granülasyon sürecini ifade eder.Kaynatma ile kurutma en iyi işlemdir Kurutulmuş tanecikli malzeme temiz sıcak hava akışında kaynama durumundadır.Sıcak hava ile malzeme arasındaki ısı alışverişi sayesinde malzemenin hızlı bir şekilde kuruması sağlanır.

 

Yeni peletleme işleminin avantajları belirgin olsa da, yeni işlem ekipmanının normal kullanımının anahtarının hata ayıklamanın başarısı olduğunu belirtmek gerekir.Birçok kullanıcı, "çok fazla malzeme kafası" gibi kalite sorunlarının, granülasyon etkisini ciddi şekilde etkileyen ıslak granülasyon ve kaynatma kurutma ekipmanının devreye alma sürecinde sıklıkla ortaya çıktığını bildirmektedir.

 

hakkında en son şirket haberleri Katı farmasötik preparatların üretimine odaklanan granülasyon önemli bir süreçtir  2

 

Deneme üretimi ve devreye almada "çok fazla malzeme kafasının" kalite problemini çözmek için, bazı yerli üreticiler de geleneksel granülasyon işlemiyle birlikte yaş granülasyon ve kaynatarak kurutma çalışma prensibinden yola çıkarak, kaynatarak kurutmayı test edip analiz eder. , yeni ıslak granülasyon ve kaynatma kurutma ekipmanının devreye alma çalışmalarını tartışmak ve ekipmanın devreye alınmasındaki sorunları iyileştirmek.

 

Örneğin, bir granülatör üreticisi, ekipmanda hata ayıklamanın anahtarının, ekipmanın üretiminde ve hata ayıklamasında mevcut sorunları tartışarak malzemenin tam olarak akmasını sağlamak olduğunu buldu.Bu nedenle, verimli ıslak granülasyondan sonra, üretici, materyalin akışkanlığını artırmak için bir ıslak granülasyon prosedürü ekledi.Aynı zamanda, üretici aynı zamanda çalışma prosedürünü de geliştirdi, böylece fan başladıktan sonra malzeme önce ısıtıldı ve ardından beslendi, bu da kurutucu odasına girdikten sonra malzemenin yeniden toplanması olgusunu azalttı.

 

Bazı firmalar, yurtiçinde ve yurtdışında katı müstahzarların üretim prosesi özelliklerini geniş ölçüde emerek ve birleştirerek yaş granülasyon kaynatma kurutma hattı ünitesini tasarlamıştır.Yaş granülasyon makinesi, ıslak granülasyon makinesi, kaynatma kurutucu, kuru granülasyon makinesi, malzeme taşıma, mikser vb. Unsurları etkin bir şekilde birleştiren ve gerçek yerli üretim talebi ile birleştiren yeni bir makine türüdür.Makul bir yapıya, istikrarlı performansa ve yüksek güvenilirliğe sahiptir. "Çok fazla malzeme başı" sorununu ortadan kaldırır ve tablet, kapsül ve granül üretimi için uygundur.

 

Genel olarak, yaşlanma ve tüketim artışının arka planı altında, katı farmasötik preparatlar için pazar talebi büyümeye devam edecektir.Aynı zamanda, endüstri denetimi daha sıkı hale geldikçe ve kalite gereksinimleri gelişmeye devam ettikçe, katı farmasötik preparatlarla ilgili üretim süreci ve ekipmanın da zamana ayak uydurması ve daha yüksek kaliteli ürünlerin üretim gereksinimlerini karşılamak için sürekli olarak güncellenmesi gerekir.