Novartis, Tafinlar-Mekinist adjuvan 'atılım' ile hedeflenen melanomda Roche'u sınırladı

October 25, 2017

Novartis'in kanserle savaşan kombinasyonu Tafinlar ve Mekinist'i genişletme arayışında bir puan verin.

 

Pazartesi, FDA bahşedilmiş adjuvanda çift üzerindeki "atılım" etiketi, BRAF V600 mutasyon pozitif melanom, onaya giden düzenleyici yolda hızlı bir yolculuk için ayarlıyor.Ajansın bunu yapma kararı, Novartis tandeminin üç yıllık nükssüz sağkalım oranını hastaların %58'ine, plasebo ile sadece %39'una getirebileceğini gösteren 3. aşama verilerinin arkasında geliyor.

İLGİLİ: 2022'de en çok satan 15 kanser ilacı

Novartis, düzenleyici bir adım atabilirse ikilisi, özellikle BRAF V600 hastaları için ilk adjuvan tedavi olacak.Ve İsviçreli ilaç üreticisi, Cotellic-Zelboraf kombinasyonu, vücudun diğer bölgelerine yayılmış veya cerrahi olarak çıkarılamayan BRAF pozitif melanomda Tafinlar ve Mekinist'e karşı yarışan şehirlerarası rakibi Roche'a da ayak uyduracak.

Bu, Roche'un kendi melanom oyununu geliştirmeye çalışmadığı anlamına gelmiyor.BRAF V600 melanomunun birinci basamak tedavisi olarak PD-L1 ilacı Tecentriq içeren bir kokteylde Cotellic ve Zelboraf'ı deniyor ve şu anda 3. aşamada olan bu üçlüyü 2019'da onaylanmak üzere dosyalamayı bekliyor.

İLGİLİ: Novartis, hedeflenen akciğer kanseri ilaçları için FDA onayını aldı Tafinlar, Mekinist

 

Bu arada Novartis, 2015'in GlaxoSmithKline ile gişe rekorları kıran üç parçalı işleminde satın alınan Tafinlar ve Mekinist'i melanomun ötesinde de geliştirmek için çalışıyor.Haziran ayında şirket, BRAF V600E mutasyonuna sahip metastatik küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hastalarında kombinasyon için FDA'ya yeşil ışık yaktı ve daha önce tedavi görmemiş ve daha önce tedavi görmüş hastaların %60'ından fazlasının yanıt verdiğini gösteren faz 2 çalışma sonuçlarına dayanarak tedaviye.