Ayırma ve saflaştırma yöntemi (2)

March 29, 2022

hakkında en son şirket haberleri Ayırma ve saflaştırma yöntemi (2)

Ayırma ve saflaştırma yöntemi (2)

 

1、 ayırma (santrifüj makinesi)

 

Q1: Santrifüj pompa nedir?

C: Bir santrifüj pompa, bir malzeme transfer pompasıdır.

 

Q2: Santrifüjün rolü.

C: Santrifüjler, katı-sıvı ayrımı ve sıvı-sıvı ayrımı, arındırıcı özler veya konsantreler için kullanılır.Santrifüj makinesi ile ayırma, fiziksel arıtmaya aittir.

 

 

2、 Çift etkili konsantrasyon

 

S1: Ekstraksiyon ve konsantrasyon makineleri ısıtma ekipmanı gerektiriyor mu?

A:Isıtma ile çıkarıldığı sürece, ısıtma ekipmanı gereklidir.

 

S2: Konsantrasyondan sonra alkol konsantrasyonu nedir?

C: Konsantrasyondan sonraki alkol konsantrasyonu, orijinal yemden %10 daha düşüktür.

 

S3: Çift etkili konsantrasyon nedir?

C: Her şeyden önce, "etki" şu anlama gelir: ısı değişim etkisi.Çift etki, iki ısı değişim etkisi olduğu anlamına gelir.İlk etki: ekipman harici bir ısı kaynağı tarafından ısıtılır.İkinci etki: Birinci etkinin ürettiği ısı enerjisi ekipmanı yeniden ısıtır.

 

Q4:Çift etkili yoğunlaştırıcı ile küresel yoğunlaştırıcı arasındaki fark nedir?

A:Çift etkili yoğunlaştırıcı temel olarak su çıkarma ve buharlaşma hızı 500 kg/saatten fazla olan ekipmanlar için kullanılır.Küresel yoğunlaştırıcı, konsantrasyon oranını arttırmaktır.Küresel yoğunlaştırıcı, çift etkili yoğunlaştırıcıdan sonra gerçekleştirilir.

 

S5: Çözücü alkol ise, çift etkili konsantrasyon veya tek etkili konsantrasyon kullanılması tavsiye edilir mi?Fark nerede?

C: Çözücü olarak alkol kullanılıp kullanılmaması, malzemenin çözünürlük özelliklerine bağlıdır.Çift etkili konsantrasyonun enerji kullanım oranı daha yüksektir.Çözücü alkol ise çift etkili kondansatör kullanılması tavsiye edilir ve alkol buharlaşma oranı düşüktür.

 

S6: Yoğunlaştırıcıların türleri ve işlevleri nelerdir?

C: Yoğunlaştırıcılar temel olarak küresel yoğunlaştırıcılara, tek etkili yoğunlaştırıcılara ve çift etkili yoğunlaştırıcılara ayrılır.

Tek etkili yoğunlaştırıcı, süt ürünleri gibi endüstriyel alkolün geri kazanılması için uygundur ve küçük partiler, birçok çeşit ve düşük ısı duyarlılığı olan malzemelerin vakum konsantrasyonu için kullanılabilir.

Çift etkili yoğunlaştırıcı, geleneksel Çin tıbbı, batı tıbbı, nişasta şekeri, gıda ve süt ürünleri vb.'nin konsantrasyonu için uygundur. Özellikle ısıya duyarlı malzemelerin düşük sıcaklıkta vakum konsantrasyonu için uygundur.

Küresel yoğunlaştırıcı esas olarak dört bölümden oluşur: konsantrasyon tankının ana gövdesi, yoğunlaştırıcı, buhar-sıvı ayırıcı ve sıvı alıcı varil.Küresel yoğunlaştırıcı dekompresyon konsantrasyonunu benimsediğinden, konsantrasyon süresi kısadır ve ısıya duyarlı malzemelerin etkili bileşenleri tahrip olmaz.

 

 

3,Depolamak

 

Q1:Tek katmanlı depolama tankları ile çift katmanlı depolama tankları arasındaki fark.

A:Tek katmanlı depolama tankı yalnızca tampon depolama rolünü oynar.

Çift katmanlı depolama tankı, sıcak ve soğuk tutma işlevine sahiptir.

 

 

4、Alkol yağışı

 

Q1: Harici soğutma sisteminin rolü.

C: Kenevirden balmumu ve yağı ayırmak için alkolle soğutulur ve daha sonra ekstraksiyon tankının filtresinden süzülür.

 

Q2: Alkol çökeltme süreci ve ilkesi.

C: İlke: Esrardaki safsızlıklar belirli bir alkol konsantrasyonunda çözünmez ve su özüne uygun miktarda alkol eklendikten sonra safsızlıkların çökelmesi giderilir.

İşlem: Konsantreyi soğuttuktan sonra, belirtilen alkol içeriğine ulaşmak için karıştırırken yavaş yavaş alkol ekleyin.Mühürlenmiş ve 24 ila 48 saat soğutulmuş, süzülmüş, geri kazanılmış alkol, çökeltme alkolü ile yıkanmış ve daha sonra rafine bir çözelti elde edilmiştir.

 

Q3: Alkol çökeltme tankının ana işlevi nedir?

C: Alkol çökeltme tankı, geleneksel Çin tıbbı, oral sıvı, gıda ve sağlık ürünleri vb.'nin alkol çökeltilmesinde kullanılır. Alkol çökeltme deposu, alkol çökeltme işleminde anahtar ekipmantır.