Katı Dozaj formları: Kapsüller

October 21, 2019

hakkında en son şirket haberleri Katı Dozaj formları: Kapsüller

Kapsüller, etkin madde(ler) ve/veya eksipiyanların yumuşak veya sert çözünür bir kabuk içine konulduğu katı müstahzarlardır.Kabuk normal olarak jelatin veya diğer uygun polimerik malzemeden yapılır ve ikincil bir kaplama aşamasına ihtiyaç duymadan basit, tatsız, kokusuz, zarif, yutması kolay bir dozaj formuyla sonuçlanır.

Kapsül kabuğunun bileşimine bağlı olarak, kapsüller, esnek, plastikleştirilmiş bir jelatin filme sahip yumuşak kapsüllerle birlikte sert veya yumuşak kapsül olarak sınıflandırılabilir.Kabuklar, bir ucu kapalı silindir şeklinde iki parçadan oluşabilir;daha kısa olana 'başlık' ve daha uzun olana 'vücut' adı verilir veya tek parçadan oluşabilirler.İki parçalı kapsüller ve tek parçalı kapsüller, genel olarak sırasıyla sert kabuklu kapsüller ve yumuşak kabuklu kapsüller olarak adlandırılır.

Kabuklar, bir ucu kapalı silindir şeklinde iki parçadan oluşabilir;daha kısa olana 'başlık' ve daha uzun olana 'vücut' adı verilir veya tek parçadan oluşabilirler.İki parçalı kapsüller ve tek parçalı kapsüller, genel olarak sırasıyla sert kabuklu kapsüller ve yumuşak kabuklu kapsüller olarak adlandırılır.

                                      hakkında en son şirket haberleri Katı Dozaj formları: Kapsüller  0

Kapsül dolgu malzemeleri

Kapsüller, kuru tozlar, yarı katılar, susuz sıvılar ve boncuklar, mini tabletler ve hatta çoğu oral uygulamaya yönelik mini kapsüller gibi diğer dozaj formları dahil olmak üzere bir dizi formülasyon türüyle doldurulabilir.Ayrıca, kuru-tozlu inhalatörlere yüklenebilen, tanı kitinin bir parçası olarak reaktifler eklenebilen kapsüller ve bazen fitil olarak makattan veya vajinal yerleştirmeye yönelik yumuşak kabuklu kapsüller gibi özel uygulamalar da vardır.

Jelatinden hazırlanan ilk kapsül, 1834'te Eczacı Joseph Gerard Dublanc ve Francois Achille Barnabe Mothes (eczacılık öğrencisi) tarafından Fransa'da patentli tek parça bir kapsüldü. Bu erken dönem kapsüllerin kabukları plastikleştirilmemiş olsa da, bu tür kapsüller muhtemelen sınıflandırılacaktı. bugün şekil, içerik ve diğer özelliklere göre yumuşak jelatin kapsüller olarak.

1848'de James Murdock, 1865'te İngiltere'de patenti alınan iki parçalı teleskopik (sert jelatin) kapsülü icat etti.

Kapsül türleri

ben.Sert jelatin kapsüller

              hakkında en son şirket haberleri Katı Dozaj formları: Kapsüller  1

Sert jelatin kapsüller

Sert jelatin kapsülleriki parçalı kapsüller veya kuru doldurulmuş kapsüller olarak da bilinen katı dozaj formları, bir veya daha fazla ilaç maddesinin ve/veya eksipiyanın küçük bir kabuk içine kapatıldığı formlardır.Kabuk iki bölümden oluşur: ilacı ve seyrelticiyi içerecek şekilde tasarlanmış gövde ve gövdenin yaklaşık yarısı uzunluğunda olan kapak.

Sert jelatin kapsüller boş olarak üretilir ve daha sonra ayrı bir işlemle doldurulur.Kapsül dolum ünitesi çalışması sırasında, gövde ilaçla doldurulur, ardından gövde üzerine kapak yerleştirilir.

Sert jelatin kapsüller, jelatin ve kapsül oluşumunu sağlamak veya performanslarını iyileştirmek için kullanılan diğer malzemelerden yapılır.Kapsüller %13 – 16 su içerir, ancak su içeriği saklama koşullarına bağlı olarak değişebilir.

Nem düşük olduğunda, kapsüller kırılgan hale gelebilir;yüksek nemde saklanırsa, kapsüller gevşek, yapışkan hale gelebilir ve şekillerini kaybedebilir.Yüksek sıcaklıktaki alanlarda depolama, sert jelatin kapsüllerin kalitesini de etkileyebilir.

Sert kabuklu kapsüller çeşitli standart boyutlarda mevcuttur ve 000 ile 5 arasındaki sayılarla gösterilir. 000 kapsülün boyutu en yüksek ve 5 numaralı kapsülün boyutu en küçüktür.

                                hakkında en son şirket haberleri Katı Dozaj formları: Kapsüller  2

Standart kapsül boyutları.

ii.Yumuşak jelatin kapsüller

                       hakkında en son şirket haberleri Katı Dozaj formları: Kapsüller  3

Yumuşak jelatin kapsüller

Yumuşak kabuklu kapsül, yumuşak elastik kapsül veya yumuşak jel olarak da adlandırılan yumuşak jelatin kapsüller, sıvı, yarı katı, kuru tozlardan ve hatta tek parça hava geçirmez şekilde kapatılmış bir dolgu ile sarılmış önceden oluşturulmuş tabletlerden oluşan tek birimli katı dozaj formudur. elastik dış kabuk.

Sert jelatin kabuklara benzer şekilde, Yumuşak jelatin kapsüller, gliserol, polioller veya diğer uygun malzemeler gibi plastikleştiricilerin eklendiği jelatin kabuklarından yapılır.Diğer bileşenler boyaları, opaklaştırıcıları, aromaları ve koruyucuları içerebilir (genellikle mikrobiyal veya mantar büyümesini önlemek için kapsül kabuğu formülasyonuna dahil edilir).

Bu tip kapsülün ayırt edici özelliği, tek parça yapısıdır.Besleme ve mühürleme sadece bir makine ile sağlanır.

Doldurulmuş yumuşak jelatin kapsüller, çok çeşitli şekillerde (örneğin yuvarlak, dikdörtgen, boru şeklinde) ticari olarak temin edilebilir.Tek renkli veya iki tonlu olabilirler ve tanımlayıcı işaretlerle basılabilirler.

Yumuşak jelatin kapsüllerin boyutu, minimum olarak nominal kapasitesini temsil eder, örneğin, 30 oval bir yumuşak jel 30 dakika (veya 1.848 cm3) barındırabilir.